Sohbet Odaları – Nerede eski zamanlardaki sohbet odaları diyenlerdenmisiniz?

Sohbet Odaları

Hiç aklınıza şöyle bir soru geldi mi acaba. Biz teknolojiyi ne kadar, etkin bir şekilde kullanabiliyoruz . Köy odalarında , cevremiz de başlayan ve mum ışığında devam eden sohbet  günlerini hatırlayanımız varmı acaba? Sayıları azınlıkta da olsa eski ,yaşlı insanlar bizlere öyle güzel şeyler anlatırlardı ki.  Ama o kişiler çok şanslı diyecem. Diyeceksiniz neden şanslılar. Evet eskinin zor ama nostaljik yaşamını görmüş, iletişim konusunda zorluklarla karşılaşmış ama yılmamışlar. Yine işlerini sohbetlerini, şimdiki gibi bilgisayarlar, akıllı telefonlar, sohbet siteleri olmadan, yürütebilmişler . Belki fakirlermiş,t eknoloji yoksunu bir nesilden gelmişler. Ama dürüst ve karmaşık olmayan yaşamları, günümüze ışık tutmuştur. Ama şimdiki teknolojiye ayak uydurabilen o eski nesil, yeni nesilede bir örnek teşkil etmektedir.

Şu anda sohbetini ve aradığını sanal ortamdan bulan bir nesil yetişmiştir. Okullarımızda bilgisayar derslerinin verilmesi ile, çocuklarımız sanal kültür ve yapıyla erken buluşmuşlardır . Bulunduğumuz çevrede bir araştırma yaptık.Acaba kaç evde bilgisayar var.Yani internet bağlı.Burası gelişmekte olan bir yer olmasına rağmen inanılmaz bir rakamla karşılaştık. Öğrencilere okullardan verilen tabletler sayesinde ve evlerine aldıkları pc ler sayesinde arkadaşlarıyla sanal ortamda sohbet etmektedirler. Sadece pc değil,akıllı cep telefonların çıkmasıyla ceptende sohbetlerini yapabilmektedirler. Benim klavye kullanma hızım, ilköğretim 2-3 sınıfa giden bir öğrenciden yavaş hale gelmiştir. Sanal ortamda, çeşitli sohbet odalarında yapılan sohbetler ve yazışmalar sayesinde, klavye hızlarını artırdıkları,sanalda arama motorlarında nasıl arama yapacaklarını öğrendiklerini gördüm.Eğitim bunla da kalmıyor. Diyelim ki, kalbsesi.com adresine girdik. Burada arkadaşlarımızla sohbet anında, okulda gördükleri derslerin,genel analizini yaptıklarını ve çözümsel konularda fikir alışverişlerinde bulunduklarını, genel kültür konularında sohbet ederken, bilmedikleri şeyleri öğrendiklerini hatta bu konuda güzel bir tartışma platformu oluşturarak sohbet ettiklerini gördüm. İşte bilinçli nesil böyle yetişmekte.Aman yavrucuğum şunu yapma zararlı,aman evladım bu konuları ben bilmem git ablana sor gibi konuşmaların en aza indiği, artık şimdiki nesilin, kendi araştırma yaparak yaparak, istediği amaca ulaştığını gördüm.

Günümüzde bir söz vardır ki,dilden dile dolaşıyor. Bu internet gençliği bozdu,çocuklarımıza uygun değil. Aile bireyleri olarak, anne baba olarak çocuklarımızı alıp karşımıza arkadaş gibi sohbet etmezsek ve onları yetiştirmezsek, işte o zaman sanal ortam, dar bir ortamdan çıkıp engin denizler gibi olan ortama geçiş gibi olduğu için, çocuklarımızın uygunsuz sitelerde gezdiğini , uygunsuz tanıştığı kişilerden öğrendiklerini tatbik etmeye çalıştığını görürüz. Arkadaşlar sonuç olarak sanal ortam, kapalı dünyamızdan aydınlık dünyaya geçiş diyebiliriz. Ama önemli olan bu dünyayı iyi değerlendirmek ve gerçekten bize faydalı olan bilgileri alabilmek gerekir.Evet biz veliler olarak çocuklarımızın gelişimi ve ilerisi için faydalı insanlar olarak yetişmesi için,teknelojiden korkmamalıyız. Bu günkü sohbetimiz de burada bitti. İnşallah bir daha ki sohbetlerimize katkıda bulunma isterseniz ve sizlerde fikirlerinizi aktarmak isterseniz, yazın arkadaşlar.Her şey paylaşılınca güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.