Sohbet Siteleri – Empati nedir ne anlıyorsunuz?

Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine “empati” adı verilir.( sohbet siteleri )

10 Kişiye sordum. Empati nedir. Siz ne anlıyorsun diye sordum. Aldığım cevaplar bunlardı.

Dialoglarda kısasa kısas gibi gereksiz anlamsız ifadeler,davranışlar olmasın diye güzel bir düşünsel ifede biçimidir.Yapılan her anlatımda karşı tarafın ne hissedeceğini tartamayıp söylenen söz veya yapılan davranışlar sonrasında insana idrak etme gibi ne yaptığını anlamasına yardımcı olmaktadır.

İnsanin karsısındaki yada iletisim kurdugu insanın fenomenal alanina girmesi. Onun duygu ve dusuncelerini dogru anlaması ve anladigını ona bildirmesi demektir.( sohbet siteleri )

Karşımızdakinin derdini, mesajını, kaygısını anlayabilmek. Hayata bir de onun penceresinden bakabilmek. Herkesin birbirine saygı içinde, özgürce var olabileceği ortak bir yaşam için çözümler üretebilmek.

Karşındakinin, konuşurken söyleyeceğin sözler karşısında nasıl bir hâl alacağını önceden kestirebilme yeteneğidir. Üzülebilir mi, kızabilir mi, mutlu mu olur yoksa vs, yoksa kimsenin kimse gibi düşünmesi beklenemez.

Bu günün insanının en fazla ihtiyacı olan, ancak en az yaptığı eylemdir.

İhtiyac duyduğumuz bir kavram.

Empatik olan kişilerin sanki karşısındakiler için birşeyler yaptığı düşünülüyor genelde. Aslında aksine hayata daha empatik bakabildiğimizde, algısal ve duygusal dünyamızı genişletip, daha kendimize dönük, özgür bir hayat yaşayabiliriz.( sohbet siteleeri )

Bilinç düzeyimizi yükseltmenin araçlarından biri.

Karsımızdakini anlayabilme yetisi. Hatta kimi zaman bu anlamanın otesine geçer. Karsindakinin içinde bulundugu durumun içine dusersin. Adeta onun dusuncesini, korkularını, endişesini, aklından geçenleri yasar hisseder hale gelirsin.( sohbet siteleri )

Sempati bir insana ya da bir duruma karsi sicaklik yakinlik hissetmek demek. Empati ile sempati ayri. Empati objektif. Bir durumdan hoslanmayi ya da hoslanmamayi gerektirmiyor. Empati deneyimlemeyi getiriyor. Yasamayi ve kendi deneyimleriyle (algisal gucu yoluyla) anlamayi belirtiyor. Empatisi kuvetli olan bir ağacın içine, kuşun içine yaprağa tasa kendini projekte edip. Onların varlığının gucünu de deneyimleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.