Sohbet Siteleri – ÖDEM NEDİR VE NASIL OLUŞUR ?

irden fazla değişik türü bulunan ve kesinlikle önemsenmesi lüzumlu olan bir sorun konumunda bulunan ödem; önemsenmezse beyin travmaları, böbrek hastalıkları, damar tıkanıklıkları ve kalp hastalıkları benzer biçimde oldukça ciddi rahatsızlıklara niçin olabilen oldukça ciddi bir sıhhat problemidir. Ödemin iyi mi oluştuğuna bakıldığında ise, insan vücudunun temel yapısı özelliğinde olan hücrelerin arasındaki sıvıda olması gerekenden daha çok kan plazması birikmesi sonucu ödem oluşmaktadır. Ödemlerin vücudun belirli bir kısmında oluşma benzer biçimde bir özelliği yoktur. Ödemler, vücudun herhangi bir noktasında meydana gelebilmektedir. Ödem, vücudun maruz kalmış olduğu bazı hastalıkların sonucu olarak oluşursa, hastalık tedavi edildiğinde ödem de kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir. Bu durumda ödemin çıkarılması için cerrahi bir müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Bazı durumlarda ise ödem cerrahi müdahale yapılarak vücuttan çıkarılmaktadır. Fakat, bir çok ödemler hastalıkların sonucu olarak meydana geldiği için, hastalığın tedavisi sonucunda ödem de kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.( sohbet siteleri )

Ödemlerin tedavisinde, ödemlere hususi ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçların temel özelliği, ödem söktürücü bir yapıda olmalarıdır. Hastalık sonucu oluşan ödemlerde, hastalığın tedavisinin yanı sıra ödem için de bazen bu tür ilaçlara da başvurulabilmektedir. Bu yapıdaki ilaçların bir öteki temel özelliği, bu ilaçların idrar söktürücü bir özelliğe haiz olmalarıdır. Tabi bu durum tüm ödem söktürücü ilaçları kapsamamaktadır. Birçok ödem söktürücü ilaç bu özelliğe haizdir. Bu tür ilaçlar, kişinin boşaltım ve de dolaşım sistemini oldukça etkin bir halde çalıştırır ve böylece ödem durumunun ortadan kalkması sağlanır.( sohbet siteleri )

Hastalık haricinde ödem oluşmasına yol açan bazı faktörler de bulunmaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse, olması gerekenden daha çok ayakta durmak ödem oluşumuna sebebiyet veren etkenler içinde yer almıştır. Çoğu sıhhat probleminin yol açan genetik, bu alanda da etkilidir ve genetik sebeplerden dolayı kişide ödem oluşabilir. Bu tür oluşan ödemler cerrahi operasyonlarla kişinin vücudundan alınmaktadır. Bu operasyonun zorluğu ve kolaylığı vücutta ödemin yaşandığı yerle alakalıdır. Bu nedenle bazı ödem operasyonları, oldukça duyarlı ve eleştiri bir ehemmiyet arz etmektedir.( sohbet siteleri )

Kişilerde ödem oluşumuna sebebiyet veren bir öteki etken ise, azca su tüketimidir. Su tüketimi insan vücudunun genel yapısı itibariyle dirimsel ehemmiyet taşır. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde her insanoğlunun ortalama olarak günde 2 litre su içmesi gerekmektedir. Tabi bu oran kişiden kişiye değişmekle beraber bu aşamada aslolan mühim olan her kişinin kendi vücut yapısı ve de gereksinimlerine gore lüzumlu oranda su tüketmesidir. Vücuda günlük olarak yeteri kadar su girmezse vücut, bünyesinde olan mevcut suyu gizleme ihtiyacı duyar. Bu da su toplanmasına niçin olur. Bu vaka sonucunda ise kişide ödem oluşması ihtimaldir. Eğer bir kişide ödem oluşmuşsa kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna başvurulmalı ve de tabip nezaretinde ödem tedavi edilmelidir.( sohbet siteleri )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.